Sauna prospívá zdraví

Sauna prospívá zdraví

Popularita saunování rok od roku stoupá a mnoho lidí si dopřává toto potěšení i doma v domácí sauně.

Sauna je druhem termoterapie, tedy léčebné metody, která využívá příznivé účinky mírného přehřátí tkání nebo celého organismu. Jak to funguje a čím je saunování pro náš organismus prospěšné?

Výraznou měrou totiž snižuje například riziko kardiovaskulárních nemocí. Výzkumy jim zatím neprozradily jak a proč, ale potvrdily, že je blahodárné a prodlužuje život.

Muži, kteří si saunu dopřávali dvakrát či třikrát do týdne, měli o třiadvacet procent nižší riziko kardiovaskulární nemoci nebo onemocnění věnčitých tepen ve srovnání s těmi, kdo do sauny chodili jen jednou týdně.

Klíč k pozitivním účinkům přitom evidentně spočívá v mechanismu finské sauny, parní lázně ani horká vana podobné zdravotní přínosy nezaručují.

Podle vědců sauna prospívá prostě i tím, že v ní lidé odpočívají. Je známo, že snížení stresu a vzrůst času na odpočinek, zejména je-li tráven s ostatními lidmi, může poskytnout perfektní recept na snížení kardiovaskulárních nemocí.

Kromě toho pobyt v sauně prospívá i naší psychice. Proces saunování celé tělo krásně uvolní a prožité teplotní šoky dají člověku zapomenout na každodenní starosti a stres. Není nic příjemnějšího, než když vylezete z ledového bazénku a ležíce v mrazu na lehátku vnímáte uvolňující pocit po celém těle a sledujete páru stoupající z vašeho těla.

Při saunování se také z mozku uvolňují endorfiny – hormony štěstí, což má za následek celkové uspokojení a pocit kvalitního odpočinku.
Zpravidla se doporučují tři cykly pocení a ochlazování, při vyšším počtu už můžete tělo přetížit. Saunu zakončete krátkou sprchou vlažnou vodou, bez mýdla a šamponu. Po skončení ucítíte nevídanou hebkost své pleti a pokožky. Návštěva sauny by měla být pravidelná, zpravidla jednou za týden.

Když do sauny, tak jedině nahý😊

 

 

Na naší webové stránce používáme různé soubory cookies za účelem zajištění její lehčího používání a vyhodnocování. Více o používaných souborech cookies se dozvíte v naší Ochraně osobních údajů

arrow left