Co všechno zvládne testosteron

Co všechno zvládne testosteron

Cítí se vitálnější a zas se jim objeví jiskra v oku. Ale mají také lepší náladu a větší chuť na sex. Mluvíme o mužích, kteří začali užívat doplňky stravy na nízkou hladinu mužského pohlavního hormonu: testosteronu. Většinou se jedná o starší muže nad 55 let, ale výjimeční dnes nejsou ani mladší muži kolem třiceti let.

Dodá bojovnost, odvahu i chuť riskovat

Testosteron totiž ovlivňuje řadu tělesných i psychických pochodů. Zvyšuje například nárůst svalové hmoty, tedy i sílu svalů a zrychluje jejich regeneraci. Proto se jeho užívání například ve sportu považuje za nedovolený doping. Má vliv rovněž na vývoj mozku, chování a vůbec psychiku. Stimuluje u mužů jejich bojovnost, odvahu, chuť riskovat a řadu dalších mužských vlastností, ale někdy také agresivitu.

Nedostatek hrozí cukrovkou nebo infarktem

Pokles testosteronu negativně ovlivňuje i další věci. Například hladinu krevního cukru, která má sklon stoupnout, podobně jako citlivost tkání na inzulín, která může naopak klesnout. Dalším nepříznivým důsledkem nízké hladiny testosteronu je ukládání tuku na břichu a uvnitř břicha. „Považujeme ho za jeden z významných rizikových faktorů pro vznik infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob.

Jak testosteron přirozeně zvýšit

Co mohou muži udělat sami pro sebe, aby jim testosteron zbytečně neklesal, případně mírně stoupl?

  • Méně se stresujte nebo se naučte stresu lépe čelit.
  • Snažte se dostatečně spát.
  • Pravidelně se hýbejte.
  • Snažte se o častý sex.
  • Pijte co nejméně alkoholu, potlačuje produkci testosteronu.
  • Shoďte nadbytečná kila, tuk podporuje tvorbu ženského estrogenu.
  • Změňte svůj jídelníček, důležité jsou kvalitní bílkoviny z kvalitních mas, cholesterol, nejlépe z vajec, zdravé tuky, ale v rozumné míře i ty živočišné, vitamín A, zinek a některé další látky nebo potraviny.

Na naší webové stránce používáme různé soubory cookies za účelem zajištění její lehčího používání a vyhodnocování. Více o používaných souborech cookies se dozvíte v naší Ochraně osobních údajů

arrow left